דלג לתוכן

הקשיבו

מתוך טקסט התערוכה במוזיאון חיפה:

פרויקט שהתהווה מתוך חיי היומיום של הזמרת, היוצרת והמלחינה טליה אליאב שביקשה להכיר את שכניה, ולא רק את הקולות הבוקעים מדירותיהם.

אליאב הזמינה את שכניה להקשיב יחד עמה לקולות הממלאים את היומיום הפרטי והמשותף שלהם בשכונת בת גלים. במפגשים אלו, הים, הכביש, אתר הבנייה, רחשי הצמחיה, ציוצי הציפורים, כמו גם המחשבות הפרטיות, כל אותם דברים המרכיבים את היומיום הכביכול בנאלי, התגלו במלוא מורכבותם. ההקשבה המשותפת אפשרה צלילה אל מרחב המחייה הציבורי, ואל החוויה הפרטית גם כן. התרגול תועד ביומנים, בהם תוארו חוויות ההקשבה הפרטיות של חברי וחברות הקבוצה והקולות המלווים אותם בחיי היומיום. הניסיון לתמלל ולתרגם, בין אם במילים, בכתב או בציור את חוויית ההקשבה הוא חלק מהותי מהפרויקט, ומאפשר הצצה הן לעולם האישי של המשתתפות והן לניסיונות הגדרת החוויה החמקמקה שהיא סאונד והקשבה, שאוצר המילים והדימויים שלנו צר מלהכיל.

בעבודה המוצבת בחלל המרכז, מייצרת אליאב מרחב שהוא אקס טריטוריה, המבקש לאפשר חוויה מדידטיבית של הקשבה באמצעות ניטרול המרכזיות שניתנת על פי רוב לחוש הראייה. בחלל זה מתערבבים הצלילים של המרחב של המרכז לאמנויות עם צלילי היומיום של שכונת בת גלים, צלילים שאליאב מקליטה ודוגמת. חוויית ההתמסרות להקשבה דורשת נכונות, כוונה ואף מאמץ מצד המתרגל.ת, אבל היא טומנת בחווה גילוי מחדש של הקיים, והיקסמות מחודשת מהיומיומי והמוכר.

העלון "הקשיבו", מציע טעימה מתוך היומנים הפרטיים של המשתתפות ומחוויית התרגול.

משתתפות.ים:

נחמי כספי-דרוק, גילי מרטונוביץ', אלי פרידמן, מארק פישמן, טניה סיקורה-שפר.

מיקס: שי לוינשטיין

הנחיה וליווי: עודד הירש

אוצר: עוז זלוף

אוצרת ועיצוב חוברת: ענת מרת

צוות חממת האמנים של מוזיאוני חיפה